NOVÝ Mercedes-Benz Actros

1.8.2019

Flotilu společnosti CEE Logistics a.s. tvoří z větší části vozidla zn. Mercedes-Benz Actros. V nedávné době přijeli zástupci této značky představit na pobočku do Pardubic Nový Actros, tzv. předprodukční vůz této zmodernizované řady, který se už na první pohled odlišuje, od těch stávajících, absencí klasických zrcátek.


Nový Actros totiž nahrazuje vnější zpětná zrcátka digitálními kamerami a displeji, tzv. MirrorCam. Při průjezdu zatáčkou se posouvá obraz zobrazovaný na displeji, aby mohl řidič sledovat konec návěsu. Při manévrování pomáhá řidiči speciální režim širokoúhlého snímání a se zapnutými ukazateli směru může při změně jízdního pruhu na rychlostních silnicích lépe odhadovat vzdálenost vzadu jedoucích vozidel pomocí linií na displejích. MirrorCam přináší díky své kompaktní konstrukci také značné aerodynamické výhody, v porovnání s konvenčními zrcátky je spotřeba o 1,5% paliva nižší.


Nový Actros nabízí řidičům celkem pět zčásti nových a zčásti optimalizovaných asistenční systémů. Mimo výše zmiňované MirrorCam, patří mezi novinky také Active Drive Assist 5. Ten v Actrosu přináší jako první na trh autonomní řízení 2.úrovně. Jde o funkční rozšíření asistenta pro udržování odstupu s funkcí Stop and Go, ale také při udržování vozidla v jízdním pruhu. Řidiče potěší i aktuální verze asistenta pro nouzové brzdění – Active Brake Assist 5.


Optimalizovaným systémem nového Actrosu je Asistent pro odbočování. Ten podporuje řidiče při odbočování nebo při změně jízdního pruhu tím, že v určitých situacích rozpoznává pohyblivé a stojící objekty a upozorňuje řidiče na nebezpečí vizuálně i akusticky.


Predictive Powertrain Control je inteligentní řízení tempomatu a převodovky, které lze nyní využívat i při jízdě na silnicích I. tříd a ve městech. Systém kromě toho s předstihem „ví“ o maximální povolené rychlosti a značkách „Stůj, dej přednost v jízdě“.

Nový Actros je zkrátka ještě bezpečnější. Klade však vyšší nároky na zaškolení obsluhy a samotné pochopení technologií vozu. V CEE Logistics a.s. plánují nákup nových modelů v první polovině roku 2020.